Nitelikli Olmak ya da Olmamak: Türkiye’de İnsan Sermayesi Üretkenliği İstenen Seviyede Değil

human-capital-wealthinking-resized-600

Türkiye İşgücü Piyasası Nitelikli Eleman Sorunu yaşamaktadır

—İnsan sermayesini üretken şekilde kullanma konusundaki yetersizliği, Türk ekonomisindeki en zor düzeltilebilir sorun olmaya devam ediyor. Orta ve uzun vadede Türkiye, diğer yükselen piyasa ekonomileriyle rekabet ettikçe, kaçınılmaz olarak bu sorunla yüzleşecektir. Yapılan araştırmalar, Türk şirketlerinin istedikleri yetenekli kişileri işe alma konusunda güçlükler yaşadığını gösteriyor. Özellikle işletme ve liderlik becerileri olan eleman arzının çok kısıtlı olduğu anlaşılıyor. (Törüner, 2012)

Neye ihtiyacımız var?

  • —Yetişmiş ve farkındalığı yüksek bir nesile ihtiyacımız var
  • —‘Batılı yaparsa iyi yapar’ mantığından kurtulmamız gerekiyor.
  • —Ucuz emekle rekabetten nitelikli işgücü ile rekabete geçmemiz gerekiyor.

İnsan Kaynaklarının Önemi: Her şeyi kopyalayabiliriz ama İnsan Kaynakları’nı asla

—Günümüzde rekabet öyle bir düzeye ulaştı ki, makina, tesis, teknoloji ve ürün tasarımı para ile satın alınabiliyor. Artık şirketler benzer maddi olanaklara sahipler.

—ÖYLEYSE: Şirketler arasında küresel rekabet üstünlüğü yaratacak tek farklı etken insan kaynakları.

—Diğer üretim faktörleri kopyalanabilir (aynı miktarda sermaye sahipliği, aynı makineler ve aynı malzemeler) ancak hiçbir işletme içinde insan unsuru olan yönetim kademesindeki kadroları ve işyerinin insangücünün, yani toplamda bir işletmenin personelinin aynısını bulamaz.

Küresel rekabet, hızlı değişim ve belirsizlik içinde yaşadığımız dünyanın en önemli özelliği. Şirketlerin varlığını koruyabilmeleri dünyayı saran bu gelişmelere uyum sağlayabilmelerine bağlı bir şirketin başarısında çalışanlarını bir vizyon etrafında toplayacak bir yönetim felsefesine sahip olması önemli rol oynuyor. Şirket yönetiminin tek hedefi üretim, kar ve büyüme değil. Şirket yönetiminin hayata, topluma ve çalışanlara bakış açısının büyük bir önemi var.

GENÇ, iŞSİZ VE VASIFSIZ

Genç ve dinamik bir nüfusumuz var; ancak gençler arasında işsizlik oranı yüksek.

İstihdam edilenler arasında, eğitim veya iş eğitimi almamış olan genç insanların oranı, yüzde 16.5’lik EU27 (Avrupa Birliği üyesi 27 ülke) ortalamasıyla karşılaştırıldığında yüzde 39’luk bir oran ile endişe verici derecede yüksektir. Kadın işgücünün bu konudaki oranı yüzde 53 ve erkeklerin yüzde 24 olan oranına göre iki kat fazladır. (Törüner, 2012)

“Avrupa ülkelerinde yüzde 65-70 oranında meslek liseleri, yüzde 30-35 oranında da düz liseler bulunuyor. Bu öğrencilerin birçoğu bu okullardan mezun olunca kolayca iş bulabiliyor. Ancak ülkemizde durum bu şekilde değil. Ülkemizde düz liseler çok, meslek liseleri az. Durum bundan ibaret olunca gencimiz birkaç yıl üniversite sınavını kazanamayıp açıkta kalınca yaşı ilerliyor. 20’li yaşlara geliyor ama hiçbir işten anlamıyor. Bu da ülkemizde vasıfsız elemanların artmasına neden oluyor. (Konya Ticaret Odası Başkanı S. Öztürk)

İş ilanlarındaki yoğunluk yarı yarıya denilebilecek oranda vasıfsız elemanlardan oluşmaktadır.

YENİ NESİL İŞ BEĞENMİYOR

  • Yeni nesil az çalışma bol para istiyor
  • Toz pembe hayallerle kısa yoldan zengin olma hayali
  • Gelişen teknoloji ve medya gençleri etkiliyor (tüketim kültürünün etkisi)
  • Çalışma, üretme, istihdamı devlet politikası haline getirme, eğitim sistemini bu doğrultuda düzenleme, gençleri «tembellik ve kolaycılık»tan çalışma ve üretmeye yönlendirme gerekmektedir.

“Yeni nesil gençlerimiz artık iş beğenmiyor fazla yorulmayacak oturduğu yerden çalışacağı işlere bakıyorlar. Bazıları işe başlamadan önce patronuyla pazarlık yapıyor (Bana ne kadar maaş vereceksin? Kaç öğün yemek vereceksin? Daha çok ne tür yemekler çıkıyor) şeklinde sorulara cevap arıyorlar” açıklamasında bulundu. (KTO Başkanı S. Öztürk)

Türkiye’nin genç nüfus yapısı ve girişimcilik potansiyeli değerlendirilmeli

Türkiye’de nüfus yapısının genç ve dinamik bir tablo arz etmesi girişimcilik konusunda ciddi bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Ancak bu nüfus yapısından verimli bir şekilde yararlanılamadığı taktirde ülkemiz için tam tersine bir tehdit oluşturabileceği de göz önünde tutulmalıdır.Onları çok iyi eğitmek, çağımızın meslekleri ile en üst seviyede donatmak; bilgili, ahlaklı, cesur ve özgüven sahibi kişiler olarak global rekabet ortamının başarılı girişimcileri, başarılı teknokratları ve yöneticileri olarak yetiştirmeliyiz.(Müftüoğlu, Aralık 2011)

İşletme Eğitiminde Durum Nasıl?

—Piyasa ihtiyaçları ile eğitim uyumlu değil

◦Müfredat

◦Konular

◦Yaklaşım farklı

İş dünyasının üniversite mezunlarından beklentileri yüksek ama Genç yöneticiler neden başarısız ?

—Gençlerin birinci aşamada, yeni atandıkları kurumun kimliği ve kültürü hakkında bir oryantasyon yapılmadan, ayrıca çok belirgin bir iş tanımını karşılıklı görüşme ile saptamadan belirli bir mevki veya makama getirilmeleri

—Yeni işe alınan kişiye yetki devrinin şeklen verilmiş olmasına rağmen, üst düzeydeki yöneticinin devamlı olarak işlere karışmasıdır.  Bu direksiyona oturtulan bir şoföre gaza ve frene basma olanağının verilmeyişine eşdeğer görünmektedir. Bir kaza vukuunda şoför suçlanmakta, her şeyin doğru gitmesi halinde şeref, gaz ve freni elinde bulundurana ait olmaktadır.  (Garih, 2000)

Sonuç olarak;

—Eğitim sistemimizi geleceğin Türkiye’sini göz önünde tutarak yeniden yapılandırmamız gerekiyor. —Birey yetiştirmenin önemini kavramamız ve dünyadaki gelişmeleri yakından gözlemleme yeteneğine sahip, analitik düşünebilen, entelektüel bir girişimci kuşağı yaratmamız lazım. —Milli gelirin üst kategoriye yaklaşması büyüme ve gelişmede «taklitçiliğin» ötesinde bilimsel çalışmaların yapılmasını, entelektüel sermaye ve insan kaynakları sermayesinin geliştirilmesini zorunlu hale getirmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s