GLASBERGEN ve GÜLDÜREN İNSAN KAYNAKLARI KARİKATÜRLERİ

Arada bir zihnimi dağıtmak için karikatürleri ve capsleri inceliyorum.  Uzun zamandır çizgilerini bildiğim,  beğendiğim ama adına hiç odaklanmadığım bir karikatürist vardı.  Google amca “illustrator” olarak kaydetmiş,  dün akşam aklıma takıldı,  “bu karikatüristin adı neydi”  diye?  Kısa bir taramadan sonra, aradığım kişinin Randy Glasbergen olduğunu öğrendim,  kısa bir  arama diyorum çünkü çizdiği o kadar çok karikatür var ki,  pat diye buluyorsunuz. Kendimi biraz nankör hissettim.  Çünkü Glasbergen’in karikatürlerini yüksek lisans sunumlarında ve ilerleyen dönemlerde nerde işletme ve İK alanında gülüp düşünülecek sunum varsa hep kullanmıştım.  “Bir teşekkür etmeliyim”  dedim ve email bulduktan sonra bir de “Glasbergen şu an nerede,  kaç yaşındadır?”  diye sorgularken.  Ağustos 2015 de ABD de hayata gözlerini kapadığını öğrendim.  

Glasbergen,  “business,  HR” da dahil birçok konuda yüzlerce düşündüren ve güldüren karikatür tasarlamış.  Yani onun karikatürlerinde birinde olmasa da birinde bir kahkaha patlatıyorsunuz ve “bu konu ancak bu kadar iyi anlatılırdı”  diyorsunuz. 

Sizler için Glasbergen’in İK karikatürlerini genel olarak inceledim ve dünyanın diğer bir ucunda da İK konusunda neler konuşuluyor küçük bir analiz yaptım. 

İK ve daha fazla Glasbergen karikatürü için şu linki ziyaret edebilir,  googleda arama yapabilir veya daha da fazlası kitaplığımda dursun diyorsanız kitaplarını satın alabilirsiniz:

http://www.glasbergen.com/hr-cartoons/
Gelelim özetle,  Glasbergen’in İK karikatürlerindeki bazı  temel konulara:

  • Özgeçmiş veya CV değerlendirmeleri
  • İş görüşmelerinde İK uzmanı ve adayların tutum ve davranışları
  • Adaylara sunulan sosyal haklar
  • İşyerine bağlılık
  • Tükenmişlik
  • İşsizlik ve işten çıkarılma
  • Ücretlendirme
  • İş gerekleri 
  • Adayların sosyal medya kullanımı
  • İşyerinde çeşitlilik… Bu liste daha da uzatılabilir 😊

Bloğumuzda değinmemizi istediğiniz konu önerilerinizi bekliyorum.  Yeni bir İK konusunda buluşmak üzere,  neşeli günler diliyorum… 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s