YOKSA CV’LERİM UZAYIN DERİNLİKLERİNDE Mİ KAYBOLUYOR?  İşe Alım Siteleri ve Bir Türlü İş Bulamayan Adaylar Üzerine Bir Değerlendirme 

Teknoloji hayatımızın birçok alanında bizlere önemli fırsatlar sunuyor ve teknolojiyi doğru kullanabildiğimiz ölçüde hayatımız da kolaylaşıyor.  Bu anlamda iş dünyası da teknolojinin nimetlerini keşfetmeye devam ediyor denilebilir.  Geçmişte bu kadar hızlı “aday havuzu” oluşturulup,  birçok yetenekli insana aynı anda ulaşılabilmesi mümkün değildi.  Genel olarak gazete ilanları,  toplanan özgeçmişler,  bire bir başvurular ve tanıdıkların referansları üzerinden bir değerlendirme yapılıyordu.  Son yıllarda önce dünyada sonra ülkemizde şirketler gerek kendi websiteleri kanalıyla gerekse işe alım siteleri üzerinden gelen özgeçmişleri değerlendirerek işe alım süreçlerini yönetmeye başladılar.  

Aramızda Türkiye’de adı geçen belli başlı işe alım sitelerinde özgeçmişim yok diyecek az sayıda profesyonel vardır sanırım. İş hayatımızın bir noktasında işe alım sitelerine ya kendimiz için ya da bir yakınımız için uğramışızdır. 

Son günlerde bazı işe alım siteleri hakkında bir iddia gündemde: iş ilanı var ama işe alım yok Bu iddianın temeli,  bu siteleri kullanan birçok adayın defalarca iş başvurusunda bulunmasına rağmen geri dönüşün olmamasıdır.  Bazı İK uzmanları bu durumu,  başvuru sayısının çokluğu ve başvuruların %40 gibi önemli bir oranda ilgisiz oluşuna bağlasa da,  başvuru yapan adaylar açısından durum hiç de hoş görünmüyor.  Bu durumun gerçekçiliğini sorgulamak adına bazı profesyoneller,  adı geçen işe alım sitelerinde profil oluşturup başvurular yaparak tabiri caizse bir nevi ‘sosyal deney’ bile yapmışlar.  Neticede bu profesyoneller bile profillerinin yaklaşık %6 gibi bir oranda incelendiğini belirtmişlerdir.  Sadece onlar değil aylarca iş arayan ve iş arama sürecini aynı zamanda işe alım sitelerinden devam ettiren pek çok aday da “başvuru yaptıkları iş ilanlarında CV lerinin hiç görüntülenmediğini” söylüyor. 

Yüzlerce iş ilanı,  binlerce işsiz varken adaylar dört gözle bekledikleri şirketlerden bir cevap alamıyorlar.  Sanki gönderilen CV ler uzayın derinliklerinde bir yerde kayboluyor. Bu durumu doğrulayan göstergelerden biri de iş ilanını kaç kişinin görüntülediği ve başvuru yaptığı ile ilgili istatistikler. 

Aylarca açık kalan iş ilanları akıllara,  “acaba böyle bir iş yok mudur?” sorusunu da getiriyor.  Yani iddia edilen bazı şirketlerin bu işe alım sitelerini sadece reklam amaçlı kullandığı,  yani ortada bir iş veya işe alımın olmadığı.  Diğer taraftan bu iddianın devamı,  işe alım sitelerinin gelir elde edebilmek için bu öneriyle şirketlere gidiyor olabileceği. 

İş ararken aylarını harcayan maddi ve manevi bunalım içinde olan adaylar için sözkonusu durum irite edici,  hatta bazı adaylar telefon ile ulaştıkları şirketlerden ‘iş ilanının durdurulduğu’ gibi cevaplar aldıklarını belirtiyor. 

İşte Linkedin üzerinde iş arayışında olan bazı profesyonellerin deneyimleri:

  • Neredeyse 500 yere başvurdum,  sadece 1 kişi aradı… 
  • 10 ay işsiz kaldım ve yaklaşık 4 farklı iş sitesinden hergün başvurular yaptım… 
  • 7 aydır aktif olarak iş arıyorum,  bahsedilen sitelerden en ünlü olanına 70in üzerinde başvuru yaptım Tek bir geri dönüş almadım… 
  • …. ‘da 200 iş ilanına başvurdum,  1 aydır 9 tanesi incelenmiş,  4 siteden takip ediyorum iş ilanlarını tık yok… 

Sonuç olarak,  tecrübesiz adaylardan çok tecrübeli ve kalifiye adaylara kadar birçok kişi iş arayışı içerisinde.  İş ararken de en pratik yöntemlerden biri olarak işe alım sitelerinde profil oluşturup,  Cv hazırlıyorlar. 

 Türkiye’deki şirketler ne kadar şanslı olduklarının farkında mıdır acaba? Doğru filtreleme ve yeteri kadar zaman ayrılırsa alanında birikimli ve yetenekli profesyoneller ile gelecek için yıldız gençleri bu online havuzlardan keşfetmek mümkün… Ancak şirketler ve İK bölümleri,  bu önemli potansiyeli ‘kendilerini kısıtlayarak’ konjonktür,  zamansızlık vb sebeplerle değerlendiremiyorsa,  buradan  bakılınca bir Yetenek Yönetimsizliği sorunu karşımıza çıkıyor.  Hele bir de bu ilanlar,  reklam veya göstermelik veriliyorsa,  o iş pozisyonuna gelecek kişi zaten belliyse,  nepotizm veya kayırmacılık varsa işin içinde,  durum daha da vahim. 

Konu ile ilgili önerilerim aşağıdaki gibidir:

  • İşe alım siteleri ve bu sitelerden yardım alan İK bölümlerinin daha şeffaf hale gelmesi gerekiyor.
  • Adayların iş başvurularını daha net takip edebilecekleri yazılımlar geliştirilmeli veya mevcut yazılımlara bu özellikler eklenmeli.  Yani aday işe başvurduktan sonra ‘başvurunuz elimize ulaşmıştır’ şeklindeki klasik cevap haricinde başvuru nerede bekliyor? Veya elendi mi aday görebilmeli
  • İlgili işe alım siteleri,  değerlendirmeler için bir ‘deadline’ koyarsa adayların boş yere beklemeleri ve umuda kapılmaları da engellenir. Yani aylarca açık kalan iş pozisyonları,  ‘bu kadar aday içinden hiç mi uygun aday yok’ sorusunu da haliyle gündeme getirmektedir. 

Umut ediyorum ki işe alım siteleri ve şirketlerin İK bölümleri,  yukarıda bahsedilen hususlarda oluşan negatif izlenimleri yok etmek için yeni stratejiler geliştirebilirler. Yeni bir İK konusunda buluşmak üzere hoşçakalın 🙋

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s